Najczęściej zadawane przez pacjentów pytania

Stany nagłe

Wybicie zęba
Ważne jest, aby w takiej sytuacji działać szybko. Najlepiej wprowadzić ząb z powrotem do zębodołu natychmiast po wybiciu. Jeśli jest to niemożliwe, należy przechowywać ząb w wilgotnym środowisku (sól fizjologiczna dostępna w aptece, mleko, ślina). Nie w wodzie! Natychmiast należy skontaktować się z dentystą.
Gdy pęknie proteza
Nie sklejaj jej samodzielnie! W ten sposób można ją nieodwracalnie uszkodzić. Skontaktuj się z dentystą.
Gdy spadnie korona lub most
Nie przyklejaj samodzielnie na klej super glue, gdyż jest on toksyczny dla tkanek człowieka. Skontaktuj się z dentystą.
Ból zęba
Jak najszybciej skontaktuj się z dentystą. Nie czekaj aż samo przejdzie bo zwykle jest tylko gorzej.
Wskazówka: nie czekaj z wizytą u dentysty aż zacznie boleć ząb. Nie narażaj się na niepotrzebny stres.
Zwichnięty ząb ale pozostający w zębodole
Nie należy takim zębem gryźć ani nim poruszać. Jak najszybciej skontaktować się z dentystą, który musi sprawdzić również sąsiednie zęby pod kątem uszkodzeń. Po kilku latach mogą zdarzyć się powikłania zwichnięcia zęba. Dlatego też należy go regularnie obserwować i badać.

Typowe problemy

Leczenie próchnicy
Choroba zębów (próchnica) rozwija się stopniowo, często bez objawów we wczesnym stadium. Gdy problem narasta pojawia się dyskomfort lub ból. Regularne wizyty kontrolne są ważne, aby wykrywać i leczyć próchnicę, zanim spowoduje dotkliwe konsekwencje.
Płytka nazębna
Płytka nazębna jest powłoką zbudowaną głównie z bakterii. Powstaje w wyniku niedostatecznej higieny. Jeśli nie zostanie na czas usunięta, powoduje rozpuszczania szkliwa i powstawanie ubytków próchnicowych.

Kamień nazębny i leczenie dziąseł

Powstaje na bazie płytki nazębnej. Odkładają się w niej sole wapnia ze śliny. Do kamienia przyklejają się kolejne bakterie i w ten sposób kamień narasta. Kamień nazębny prowadzi do chorób dziąseł i powstawania przykrego zapachu z ust. Nie da się go usunąć szczoteczką do zębów. Może to zrobić jedynie dentysta.

Ubytki
Występują gdy bakterie płytki nazębnej rozkładają strukturę zęba. Początkowo tworzą one kwasy i rozpuszczają szkliwo. Potem penetrują do zębiny tworząc coraz większy otwór. Ubytek może bardzo szybko się pogłębiać, gdyż bakterie łatwiej rozpuszczają zębinę niż szkliwo.
Jak odnaleźć ubytki?
W większości przypadków atak próchnicy jest bezobjawowy. Wielu ubytków można nie dostrzec gołym okiem. Dlatego warto poddawać się regularnym badaniom stomatologicznym i w razie wątpliwości wykonywać zdjęcia rentgenowskie. Niektóre ubytki są widoczne wyłącznie na RTG.
Jak leczyć ubytki?

Należy usunąć zniszczone tkanki za pomocą wierteł a następnie wypełnić ubytek odpowiednim materiałem. Jeśli ubytek jest tak głęboki, że dociera do nerwu należy przeprowadzić leczenie kanałowe.

W jaki sposób unikać ubytków?
Poprzez utrzymanie odpowiedniej higieny również w przestrzeniach międzyzębowych (nici dentystyczne) oraz fluoryzację kontaktową.
Krwawienie dziąseł
Spowodowane jest przez bakterie, które nagromadziły się wokół zębów w postaci płytki nazębnej. Co można zrobić? Zapobiegamy krwawieniu poprzez odpowiednią higienę i regularne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Jeżeli dziąsła krwawią, pojawia się ból i obrzęk należy delikatnie, ale skutecznie oczyścić wszystkie miejsca z płytki nazębnej. Zapalenie powinno samo zniknąć. Jeżeli tak się nie stanie, trzeba skontaktować się z dentystą.
Choroby dziąseł i przyzębia
Występują najczęściej z powodu obecności kamienia nazębnego. Tworzą się kieszonki głębokości nawet do 10 milimetrów a zęby zaczynają się chwiać. Dzieje się to stopniowo, latami i może prowadzić do utraty zębów. Choroba przyzębia może nie dawać objawów bólowych. Najczęściej jednak pacjenci skarżą się na bóle dziąseł, obrzęk, krwawienie, nieświeży oddech i nieprzyjemny smak w ustach. Zła higiena, palenie i stres a także czynniki dziedziczne, niektóre choroby i leki mogą pogarszać przebieg choroby.
Jak się leczy choroby przyzębia?
Bezwzględnie usuwa się kamień nazębny a pacjent jest zobowiązany do dokładnego czyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowych. Jeśli się to zaniedba choroba powraca.
Nieświeży oddech
Jest on nieprzyjemny zarówno dla osoby, która go ma oraz dla otoczenia. Do jego powstania przyczyniają się bakterie na grzbiecie języka w jego tylnej części, resztki jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych oraz kamień nazębny. Inne przyczyny to: słaba opieka stomatologiczna, ubytki próchnicowe z zalegającymi w nich reszktami pokarmowymi oraz zapalenie migdałków.
W jaki sposób unikać nieświeżego oddechu?
Zęby i język należy regularnie czyścić, stosować odpowiednie pasty i płukanki a także gumy do żucia i często pić wodę.
Higiena jamy ustnej
W jamie ustnej znajduje się bogata flora bakteryjna. Jeżeli wymknie się ona spod kontroli może spowodować uszkodzenie zębów i dziąseł. Przy dobrej higienie i regularnych wizytach u stomatologa zdrowe zęby można zachować przez całe życie.
Nadwrażliwość zębów
Jest to silny ból zębów, który może wystąpić w trakcie picia lub jedzenia bardzo zimnych, gorących lub kwaśnych pokarmów. Może być uciążliwa, ale nie jest niebezpieczna.
Jak zapobiegać nadwrażliwości?
Należy szczotkować zęby miękką szczoteczką i odpowiednią pastą. Unikać bardzo kwaśnych pokarmów a w szczególności nie myć zębów bezpośrednio po ich spożyciu. Jeśli to nie pomaga należy skonsultować się z dentystą.
Zgrzytanie zębami - bruksizm
Występuje we śnie lub w sytuacjach stresowych. Jego skutki są bardzo poważne, gdyż powodują uszkodzenie, bóle stawów skroniowo-żuchwowych i patologiczne starcie zębów.
Co zrobić aby zapobiegać bruksizmowi?
Jeżeli to stres jest przyczyną zgrzytania, można stosować ćwiczenia relaksacyjne. Ale najbardziej skutecznym sposobem ochrony zębów jest nadal szyna zgryzowa. Wykonuje się ją indywidualnie dla każdego pacjenta.
Czyszczenie zębów
Zęby powinny być szczotkowane rano i wieczorem pastą zawierającą związki fluoru. Wskazane jest aby stosować miękką lub elektryczną szczoteczkę do zębów. Zapobiega to nadmiernemu ścieraniu szkliwa oraz uszkodzeniu mechanicznemu zębów i dziąseł. Należy systematycznie myć wszystkie powierzchnie zębów, również te wewnętrzne i tylne.
Czyszczenie między zębami
Szczoteczki do zębów nie są w stanie wyczyścić przestrzeni międzyzębowych. Pomocne stają się nici dentystyczne (samodzielne lub z uchwytem), wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe i irygatory. Nitkowanie stosujemy raz dziennie.
Fluor
Powinien znajdować się w paście do codziennego mycia zębów. Korzystne jest również dostarczanie fluoru w postaci płynów do płukania jamy ustnej. Najlepsza jest jednak profesjonalna profilaktyka fluorkowa w gabinecie stomatologicznym. Skutecznie wzmacnia ona szkliwo i leczy początkowe stadia próchnicy.
Dieta
Staraj się jeść regularnie i nie podjadać między posiłkami. Częste przekąski obniżają pH w ustach i zęby są narażone na wielokrotne ataki kwasów a co za tym idzie wzrasta prawdopodobieństwo powstania ubytków próchnicowych.
Ciąża i zdrowie jamy ustnej
Ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy, dlatego kobietom w ciąży zaleca się wizytę u dentysty. W pierwszym trymestrze ciąży nudności i wymioty mogą prowadzić do erozji zębów (rozpuszczenie szkliwa przez kwasy pochodzące z soku żołądkowego). W przypadku ich wystąpienia zaleca się stosowanie płukanki z fluorem a po upływie pół godziny można umyć zęby (po tym okresie ślina zneutralizuje kwasy).
Dieta kobiet w ciąży
Innym czynnikiem, który ma wpływ na zdrowie jamy ustnej kobiet w ciąży jest dieta. Wiele kobiet w tym okresie potrzebuje więcej węglowodanów i częściej je, co prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia próchnicy. Zmiany hormonalne przyczyniają się również do występowania zapalenia dziąseł u ciężarnych. Z tego względu kobiety w ciąży powinny uważnie szczotkować i nitkować zęby.
Wizyta u dentysty
Wiele kobiet w ciąży unika wizyt u dentysty, gdyż boją się, iż mogłyby one zaszkodzić dziecku. Natomiast u ciężarnej można bezpiecznie przeprowadzić prawie wszystkie zabiegi. Wyjątkiem jest wybielanie zębów.
Odontofobia - lęk stomatologiczny
Nie dla wszystkich wizyta u dentysty jest łatwa. Niektórych ludzi paraliżuje strach, którego nie potrafią opanować. W związku z tym unikają wizyt stomatologicznych. Nie jest to korzystne. Najważniejszą rzeczy dla mnie jest, aby pacjent czuł się w gabinecie bezpiecznie i mógł na mnie polegać. Kładę duży nacisk na budowanie dobrych relacji między pacjentem a lekarzem dentystą. Staram się wprowadzić przyjazną atmosferę. Bardzo ważna jest komunikacja. Podczas rozmowy pacjent ustala, kiedy jest gotowy na podjęcie leczenia i dopiero wtedy wykonuję zabieg. Wszystko odbywa się powoli, bez pośpiechu, małymi kroczkami. Zachęcam, aby wykonać pierwszy krok i skontaktować się ze mną.

Pierwsza wizyta w gabinecie

Na pierwszej wizycie uważnie słucham z jakim problemem zgłasza się pacjent. Dokładny opis sytuacji jest kluczem do dobrej diagnozy. Następnie wykonuję badanie kliniczne i jeśli to konieczne zlecam zdjęcie radiologiczne. Analizuję zebrane fakty i informuję pacjenta co udało się wykryć. Wspólnie ustalamy dalszy plan działania.

Co to jest rehabilitacja?

Bez względu na to jak bardzo zęby są zniszczone poprzez urazy, wypadki lub długotrwałe unikanie opieki stomatologicznej, zawsze mogą zostać naprawione lub odtworzone.

Korony
Korona służy do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba. W odróżnieniu od protez zębowych, które można codziennie zdejmować i czyścić, korony mogą być usunięte tylko przez dentystę, gdyż są przyklejone do zęba mocnym klejem. Oprócz funkcji wzmocnienia uszkodzonego zęba korona poprawia jego wygląd i kształt. Zaleca się korony w celu:
 - zastąpienia dużych wypełnień gdy jest bardzo mało własnego zęba
 - zabezpieczenia przed złamaniem słabego zęba
 - naprawy złamanego zęba
 - pokrycia przebarwionego lub zniekształconego zęba
 - pokrycia zęba po leczeniu kanałowym.
Po przygotowaniu zęba lekarz szlifuje go i pobiera wycisk. Na następnej wizycie mierzy metalową czapeczkę i wspólnie z pacjentem wybiera kolor porcelany. Na kolejnej oddaje się gotową koronę i przykleja ją do zęba.
Mosty
Brakujące zęby mogą być problemem zarówno estetycznym, jak również powodować trudności w żuciu i mówieniu. Pozostałe zęby często przesuwają się w kierunku wolnych przestrzeni, co skutkuje nieprawidłowym zgryzem, czasem też chorobami dziąseł a nawet stawu skroniowo-żuchwowego. Mosty są mocowane do natutalnych zębów otaczających puste miejsce. Odbudowują braki jednego lub kilku zębów. Most imituje naturalne uzębienie i wygląda bardzo naturalnie. Najważniejszą rzeczą o jaką należy zadbać w celu zapewnienia długowieczności korony lub mostu jest przestrzeganie odpowiedniej higieny oraz regularna kontrola i profesjonalne czyszczenie zębów u dentysty. Most może utracić podporę jeśli ząb lub kość, które utrzymują go na miejscu zostaną uszkodzone przez proces chorobowy.
Protezy
Mogą one być wyjmowane i z powrotem umieszczane w jamie ustnej. Odbudowują braki jednego lub więcej zębów. Codzienne czyszczenie protezy jest konieczne, aby uniknać infekcji grzybiczych i podrażnień. Nowa proteza może powodować dziwne odczucia przez pierwsze kilka tygodni lub miesięcy a jedzenie i mówienie wymaga również pewnej praktyki. W przypadku podrażnienia śluzówki należy zgłosić się na korektę do dentysty. Dla protez, które słabo się trzymają istnieją łączniki w postaci kremu (kleju do protez) lub proszku dostępne w aptekach.

Wypełnienia

Przed wykonaniem wypełnienia dentysta usuwa zmienioną próchnicowo tkankę zęba za pomocą wierteł a następnie wypełnia specjalnym materiałem. W ten sposób zamyka przestrzeń, do której mogłyby dostać się bakterie. Materiały wykorzystywane do wypełnień to kompozyty, porcelana, złoto i amalgamat.

Leczenie kanałowe

Polega na usunięciu z wnętrza zęba (komory i kanałów) miazgi zęba ("nerwu") oraz wypełnieniu powstałej przestrzeni odpowiednimi materiałami.

Wybielanie

Techniki wybielania działają w jednym z dwóch mechanizmów:

1. Zabiegi wybielające
Rozjaśniają zęby o kilka odcieni według standardowej skali. Może być prowadzone w gabinecie stomatologicznym lub w domu (nakładki). Środek wybielający usuwa przebarwienia powierzchowne i głębokie. Sposób wykonania to:
- sesja wybielania z aktywacją światłem określana jako wybielanie "fotelowe" zapewnia natychmiastowe wybielenie zębów.
 - wykonana przez dentystę nakładka wybielająca wymaga noszenia przez kilka lub kilkanaście godzin w ciągu dnia lub w nocy przez dwa tygodnie.

Z perspektywy współczesnej stomatologii jest istotne, że podczas wybielania nie dochodzi do zmian w strukturze zęba. Wybielanie następuje dzięki przenikaniu substancji czynnych preparatu wybielającego przez szkliwo i zębinę. Ulegają one rozpadowi do wolnych rodników, które utleniają barwne cząsteczki będące przyczyną żółtego przebarwienia tkanek. Proces wybielania zębów prowadzi do rozjaśnienia ich koloru. Duże ilości tlenu uwalniane podczas procesu wybielania nie wpływają na zmniejszenie siły wiązań adhezyjnych między wypełnieniem a zębem. Bardzo dobre wyniki kliniczne daje używany przeze mnie preparat wybielający Opalescence Boost PF, który nie tylko wybiela zęby, ale również wzmacnia szkliwo, zmniejsza nadwrażliwość i zapobiega próchnicy (formuła PF).
Na wizycie poprzedzającej zabieg wybielania należy zęby oczyścić z kamienia i osadu oraz dokonać badania pod kątem próchnicy, szczelności wypełnień i wykluczyć inne przeciwwskazania do zabiegu.
2. Zabiegi nie związane z wybielaniem.
Wybielające pasty do zębów zawierają specjalne substancje chemiczne lub środki polerujące, które zapewniają większą skuteczność pod względem usuwania zewnętrznych przebarwień. Profesjonalne oczyszczenie zębów przez dentystę również polega na ścieraniu w celu usunięcia powierzchownych przebarwień spowodowanych przez pokarmy i tytoń.
Zalecenia po zabiegu wybielania zębów
Aby utrwalić efekt wybielania przez dwie doby (48 godzin) po zabiegu wybielania zębów należy stosować "białą dietę" tzn. należy unikać pokarmów i napojów barwiących zęby (kawy, herbaty, czerwonego wina, jagód, czerwonych buraczków, barszczu, coli i innych napojów gazowanych, soków owocowych, sosu sojowego) oraz kolorowej pasty do zębów, gdyż zęby są narażone na ponowne wchłonięcie barwników.
Osoby palące powinny zrezygnować z palenia co najmniej na dwie doby po zabiegu. Przez dobę po zabiegu należy również unikać spożywania kwaśnych oraz bardzo gorących i bardzo zimnych pokarmów i napojów ze względu na mogącą wystąpić przejściową nadwrażliwość pozabiegową. Aby utrzymać jak najdłużej efekt wybielenia zębów należy wykonywać stomatologiczne badanie kontrolne nie później niż co 6 miesięcy, regularnie usuwać złogi nazębne, dbać o higienę jamy ustnej według zaleceń lekarza, zminimalizować spożycie płynów i pokarmów zawierających barwniki oraz palenie tytoniu Brak zastosowania się do powyższych zaleceń może spowodować utratę oczekiwanego efektu wybielania zębów.

Rzeczywista barwa szkliwa, którą osiągnęliśmy dzięki zabiegowi, pojawia się po ok. 14 dniach, pod warunkiem przestrzegania zaleceń pozabiegowych, zwłaszcza tzw. „białej diety”.

Biżuteria nazębna

Jeżeli chcesz uczynić swój uśmiech ciekawym i intrygującym spróbuj nowości. Biżuteria nazębna to elementy ze złota, cyrkonii, lub szkła kryształowego mocowane na powierzchni zęba za pomocą specjalnego kleju. Nakładanie ozdób nazębnych nie niszczy struktur zęba a zdjęcie ich jest w każdej chwili możliwe i niebolesne.

do góry